یکشنبه 30 دى 1397  /  2019 20 Jan   
ساعت :  23:21 GMT  /  تهران -  2:51
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
پیوندها

 

پیوند به شبکه های اجتماعی
سالنما
30 دى 1397
   
  2019 Jan 20
    
   13 جمادی الاول 1440
     
    کد پیگیری

    عدم باور کودکان مهمترین چالش دوره پیش‌دبستانی

    عدم باور کودکان مهمترین چالش دوره پیش‌دبستانی

    مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دوره پیش‌دبستانی در اسناد بالادستی امری حاکمیتی است، گفت: مهمترین چالش فعلی ما این است که در نظام کلان، کودکان را باور نکرده‌ایم.

    به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رخساره فضلی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه در جهان بینی‌ها و دیدگاه‌های مختلف به اهمیت این دوره تاکید شده است،‌اظهار کرد: مقوله آموزش قبل از دبستان فقط مسئله تربیتی و جامعه شناسی نیست بلکه در علم عصب شناسی، علوم شناختی و حوزه یادگیری هم بر ضرورت آن تاکید شده است.

    وی افزود: در دوران کودکی است که شخصیت شکل می‌گیرد علاوه بر این اگر در دوران کودکی سرمایه گذاری می‌کنید به اندازه هر هزار تومان سرمایه‌گذاری، 16 برابر بازگشت سرمایه خواهید داشت و این موضوع نشان دهنده آن است که آموزش در دوران کودکی حتی از جنبه اقتصادی نیز مهم و مورد بحث است.

    مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دوره پیش‌دبستانی در اسناد بالادستی امری حاکمیتی است، گفت: مهمترین چالش فعلی ما این است که در نظام کلان، کودکان را باور نکرده‌ایم. باور نداریم اگر می‌خواهیم توسعه رخ دهد راهی نداریم جز توجه به کودکان و سرمایه‌گذاری برروی آموزش آنها.

    فضلی ادامه داد: دومین چالش این است که باید بپذیریم دستگاه‌های مختلف هر یک مسئولیتی دارند و کار خود را انجام می‌دهند اما هماهنگی و یکپارچگی میان دستگاه‌ها از جمله وزارت ارشاد، شهرداری، سازمان بسیج، سازمان تبلیغات، وزارت رفاه، بهزیستی و آموزش و پرورش در این باره وجود ندارد.
    * خانواده‌های ایرانی به اهمیت دوره پیش‌از دبستان توجهی ندارند
    در  ادامه این برنامه سید حامد برکاتی با بیان اینکه رشد و تکامل یک انسان از لقاح شروع می‌شود، گفت: طبق تئوری پروفسور هرثمن برنده نوبل اقتصاد، اگر کشورها می‌خواهند توسعه یابند باید 5 درصد درآمد تولید ناخالص ملی را صرف دوره کودکی کنند. اکنون کشورهای اسکاندیناوی به راحتی تا چهار درصد هم در این بخش هزینه می‌کنند. البته فقط حوزه آموزش مدنظر نیست بلکه شامل همه خدماتی است که صرف یک کودک خردسال می‌شود.
    مدیرکل دفتر جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه مرخصی به مادر باردار جزو هزینه‌های دوران کودکی محسوب می‌شود، افزود: مدت این مرخصی به 9 ماه رسیده است اما در بخش خصوصی مشکلات برای مادران بسیار زیاد است. بحث سلامت، تغذیه، مراقبت، امنیت و ایمنی و آموزش محورهای رشد و تکامل کودکان‌ هستند اگر همه این محورها به خوبی طی شوند کودک با آمادگی کامل وارد دوره آموزش رسمی می‌شود.

    برکاتی ادامه داد: زمانی در منشور اختلاف بر سر این بود که متولی پیش از دبستان چه کسی است؟ این امر سال‌ها وقت همکاران ما را در آموزش و پرورش و بهزیستی گرفته است. تصور می‌کنم اگر این هماهنگی بوجود بیاید میتوان به صورت بین دستگاهی روی این دوره کار کرد.

    وی با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی در این حیطه اظهار کرد: خانواده‌های ایرانی بیشتر در دوره پیش از دانشگاه و برای کنکور هزینه می‌کنند و کمتر به سرمایه‌گذاری در سنین صفر تا شش سال اهمیت می‌دهند. باید به سراغ خانواده و اجتماع برویم. اگر بتوانیم مادران کشور را توانمند کنیم موفق تر خواهیم بود. باورسازی بسیار مهم است. سند تکامل ابتدای کودکی تدوین شده که 16 دستگاه در آن دخیل هستند که یکی از آنها رسانه ملی است. این سند به صورت پایلوت در چند شهرستان انجام خواهد شد. مردم باید فرزندپروری، توجه به کودکان و اهمیت بیشتر دادن به سال‌های آغازین کودکی را باور کنند.
    وی با بیان اینکه اگر باور داریم پیش از دبستان بسیار مهم است چرا آن را به بخش غیردولتی می‌سپاریم، گفت: چه کسانی تصمیم گرفته‌اند که حوزه پیش از دبستان به بخش غیردولتی سپرده شود؟
       1397/2/1 11:29