شنبه 31 فروردين 1398  /  2019 20 Apr   
ساعت :  23:09 GMT  /  تهران -  3:39
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
پیوندها

 

پیوند به شبکه های اجتماعی
سالنما
31 فروردين 1398
   
  2019 Apr 20
    
   14 شعبان 1440
     
    کد پیگیری

    لمپنیسم ،عقده گشایی برای دیده شدن است

    دکتر نجفی توانا: عقده‌های روانی باعث می‌شود افراد در هر زمانی که فرصتی پیدا کنند، بخواهند آن کمبود شخصیتی را جبران کنند. در اشخاصی که تشنه دیده شدن هستند و از کمبودهای عاطفی برخوردارند، این مشکل خودش را به شکل قدرت‌نمایی، تجاوز، ضرب و جرح و ... نشان می‌دهد. درواقع درست است که برای این رفتارها باید جرم‌انگاری شود اما نباید از نگاه جامعه‌شناسانه و فردگرایانه نسبت به این مجرمان هم غافل بود. بررسی پرونده این افراد نشان می‌دهد شیوه زندگی‌شان متعادل و متعارف نبوده و درست است که این مجرمان،‌ دیگران را قربانی می‌کنند اما خودشان هم قربانی محیطی هستند که در آن بزرگ شده‌اند.
    این متخصص با اشاره به اینکه اگر شخصیت زندگی افراد مخصوصا در دوران کودکی و نوجوانی مناسب باشد، بزرگسالی سالمی خواهند داشت، گفت: اینکه اشخاص رفتارهای منطبق با ارزش‌های اجتماعی نداشته باشند، نشان‌دهنده این است که در دوران رشد روانی دچار چالش‌ها و مشکلاتی بوده‌اند و این مشکلات بر شخصیت آنها اثر منفی گذاشته است.

    او با اشاره به اینکه این افراد که به آنها قلدر، لات یا لمپن گفته می‌شود، امروزه در فضای مجازی هم فرصتی برای دیده شدن پیدا کرده‌اند و صفحاتی در اینستاگرام دارند، گفت: مساله اینجاست که افرادی که این صفحه‌ها را دنبال کرده و برایشان لایک روانه کرده و ابراز علاقه می‌کنند، در ادامه راه آنها موثرند چون دقیقا همان چیزی را به آنها می‌دهند که به دنبالش هستند یعنی دیده شدن و مورد تایید قرار گرفتن.

    دکتر نجفی توانا تاکید کرد: کسانی که این افراد را لایک می‌کنند، خودشان هم در معرض یا دچار اختلالات روانی و مشکلات شخصیتی هستند. دنبال‌کننده صفحات لمپن‌های مجازی، از آنجا که خودشان می‌خواهند در جایگاه آنها باشند ولی نمی‌توانند، با تعقیب رفتار آنها به این نیازشان جواب می‌دهند و از همراه شدن با کسی که فکر می‌کنند قهرمان است، احساس قهرمانی می‌کنند. این افراد در شرایطی تربیت شده‌اند که به توانایی‌هایشان واقف نیستند و مدام سرکوب شده‌اند، در حالی که اگر فضای مناسب برای بروز توانایی‌ها و آموختن مهارت‌ها برایشان فراهم شود، مسلما لذتی در تهدید و ارعاب دیگران نمی‌بینند.
                                                                                                                                                                           منبع : خبرگزاری پانا

     

       1397/4/17 11:10