شنبه 26 آبان 1397  /  2018 17 Nov   
ساعت :  11:43 GMT  /  تهران -  15:13
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
پیوندها

 

پیوند به شبکه های اجتماعی
سالنما
26 آبان 1397
   
  2018 Nov 17
    
   8 ربیع الاول 1440
     
    کد پیگیری

    جوانان مراقب اصل پیام عاشورا باشند.

    سید محسن میرطالبی روانشناس و کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار مهر، باتوجه به فراسیدن ماه محرم درخصوص آرایش‌ها و تیپ‌های نامتعارف برخی در مراسم‌های این ماه گفت: ماه محرم به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ شیعه محسوب شده و دارای حرمت و قداست خاصی است.

    میرطالبی بابیان اینکه اهمیت ماه محرم در فرهنگ دینی و ملی ما به قدری است که با فرا رسیدن این ماه حتی خیابان‌های شهر را نیز آماده می‌کنیم، ادامه داد: وقتی برای ماه محرم شهر را آماده می‌کنیم پس ضرورت دارد تا ظاهر عزاداران نیز از نظر چهره و پوشش متناسب با این ماه باشد.

    وی توضیح داد: متاسفانه در این ایام در برخی دسته‌ها و مراسم‌های عزاداری جوانانی با ظاهر و آرایش‌های نامناسب می‌بینیم که موجب تضعیف حرمت مراسم‌ها و ضربه زدن به چهره دین می‌شوند.

    این کارشناس تصریح کرد: باید با اقدامات و تعلیمات فرهنگی این جوانان را بیش‌تر با مفاهیم و اهمیت عاشورا و امام حسین (ع) آشنا کنیم تا کمتر شاهد چنین صحنه‌هایی باشیم.

    میرطالبی به سخنان فکویاما نظریه‌پرداز غربی نیز اشاره کرد و گفت: به عقیده این فرد راه تضعیف فرهنگ سنتی و شیعی در میان جوانان شیعه، بی‌تفاوت کردن آن‌ها نسبت به مقدسات و ایام محرم است.

    وی ایجاد تغییر در ظاهر جوانان را یکی از راه‌های بی‌تفاوت کردن آن‌ها نسبت به مصادیق مذهبی خواند و اظهار کرد: دشمن و فرهنگ غربی با برنامه‌ای هدفمند به دنبال تغییر در تفکر جوانان شیعه است تا آن‌ها را از اصل جریان عاشورا منحرف کند.

    این روانشناس تاکید کرد: سیاست دشمن و فرهنگ غربی در این زمینه سرگرم کردن جوانان با آرایش‌های محرمی، تیپ و مدل مو است تا به این طریق جوانان را از اصل هدف عاشورا و ظلم‌ستیزی دور و به حاشیه نزدیک کند.

    میرطالبی پوشش‌ها و آرایش‌هایی با عنوان آرایش کبود و سیاه را از ظواهر نامتعارف ایام محرم خواند و اظهار کرد: حضور افراد در مراسم‌های عزاداری با چنین اوصافی موجب ایجاد تنش با دیگران می‌شود.

    وی ادامه داد: چرا که احتمال بروز درگیری‌های لفظی در اثر این‌گونه مسائل و برهم خوردن حرمت مراسم‌ها وجود دارد.

    این کارشناس با بیان اینکه حضور جوانان با ظاهری نامناسب درمراسم‌های عزاداری متاثر از شبکه‌های اجتماعی و تهاجم فرهنگی است، خاطرنشان کرد: تهاجم فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی برای منحرف کردن جوانان از اصل دین به شکل تبلیغ مدهای جدید برای محرم است.

    میرطالبی تصریح کرد: تاثیر فرهنگ غربی در قالب برنامه‌هایی هدفمند برای ترویج تیپ‌های محرمی در حال خودنمایی است که مسئولان فرهنگی کشور باید به فکر حل این مشکل باشند.   

       1397/6/24 10:22