شنبه 31 فروردين 1398  /  2019 20 Apr   
ساعت :  23:10 GMT  /  تهران -  3:40
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور
پیوندها

 

پیوند به شبکه های اجتماعی
سالنما
31 فروردين 1398
   
  2019 Apr 20
    
   14 شعبان 1440
     
    کد پیگیری

    جوانان مراقب اصل پیام عاشورا باشند.

    سید محسن میرطالبی روانشناس و کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار مهر، باتوجه به فراسیدن ماه محرم درخصوص آرایش‌ها و تیپ‌های نامتعارف برخی در مراسم‌های این ماه گفت: ماه محرم به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ شیعه محسوب شده و دارای حرمت و قداست خاصی است.

    میرطالبی بابیان اینکه اهمیت ماه محرم در فرهنگ دینی و ملی ما به قدری است که با فرا رسیدن این ماه حتی خیابان‌های شهر را نیز آماده می‌کنیم، ادامه داد: وقتی برای ماه محرم شهر را آماده می‌کنیم پس ضرورت دارد تا ظاهر عزاداران نیز از نظر چهره و پوشش متناسب با این ماه باشد.

    وی توضیح داد: متاسفانه در این ایام در برخی دسته‌ها و مراسم‌های عزاداری جوانانی با ظاهر و آرایش‌های نامناسب می‌بینیم که موجب تضعیف حرمت مراسم‌ها و ضربه زدن به چهره دین می‌شوند.

    این کارشناس تصریح کرد: باید با اقدامات و تعلیمات فرهنگی این جوانان را بیش‌تر با مفاهیم و اهمیت عاشورا و امام حسین (ع) آشنا کنیم تا کمتر شاهد چنین صحنه‌هایی باشیم.

    میرطالبی به سخنان فکویاما نظریه‌پرداز غربی نیز اشاره کرد و گفت: به عقیده این فرد راه تضعیف فرهنگ سنتی و شیعی در میان جوانان شیعه، بی‌تفاوت کردن آن‌ها نسبت به مقدسات و ایام محرم است.

    وی ایجاد تغییر در ظاهر جوانان را یکی از راه‌های بی‌تفاوت کردن آن‌ها نسبت به مصادیق مذهبی خواند و اظهار کرد: دشمن و فرهنگ غربی با برنامه‌ای هدفمند به دنبال تغییر در تفکر جوانان شیعه است تا آن‌ها را از اصل جریان عاشورا منحرف کند.

    این روانشناس تاکید کرد: سیاست دشمن و فرهنگ غربی در این زمینه سرگرم کردن جوانان با آرایش‌های محرمی، تیپ و مدل مو است تا به این طریق جوانان را از اصل هدف عاشورا و ظلم‌ستیزی دور و به حاشیه نزدیک کند.

    میرطالبی پوشش‌ها و آرایش‌هایی با عنوان آرایش کبود و سیاه را از ظواهر نامتعارف ایام محرم خواند و اظهار کرد: حضور افراد در مراسم‌های عزاداری با چنین اوصافی موجب ایجاد تنش با دیگران می‌شود.

    وی ادامه داد: چرا که احتمال بروز درگیری‌های لفظی در اثر این‌گونه مسائل و برهم خوردن حرمت مراسم‌ها وجود دارد.

    این کارشناس با بیان اینکه حضور جوانان با ظاهری نامناسب درمراسم‌های عزاداری متاثر از شبکه‌های اجتماعی و تهاجم فرهنگی است، خاطرنشان کرد: تهاجم فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی برای منحرف کردن جوانان از اصل دین به شکل تبلیغ مدهای جدید برای محرم است.

    میرطالبی تصریح کرد: تاثیر فرهنگ غربی در قالب برنامه‌هایی هدفمند برای ترویج تیپ‌های محرمی در حال خودنمایی است که مسئولان فرهنگی کشور باید به فکر حل این مشکل باشند.   

       1397/6/24 10:22